Elektryzujące się włosy to zmora wielu osób, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Trudno znaleźć osobę, która uważałaby ten efekt za estetyczny. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów na poskromienie „latających” włosów. Na szczęście można wiele zrobić, aby elektryzujące włosy nie uprzykrzały nam życia.
Dlaczego włosy się elektryzują?
Poszukiwanie skutecznego sposobu na to, że włosy się elektryzują, warto zacząć od poznania źródła tego zjawiska. Co do zasady – włosy elektryzują się wtedy, gdy posiadają za dużo jonów dodatnich. Tożsame ładunki o tym samym znaku odpychają się i wtedy zachodzi proces elektryzowania się włosów. Tyle fizyki – przejdźmy do pielęgnacji.
Jeśli chodzi o źródło zjawiska, to częstsze elektryzowanie możemy zauważyć w miejscach, gdzie jest suche powietrze, dlatego też jest to „przypadłość” okresu jesienno-zimowego, a więc czasu, na który przypada sezon grzewczy.
Włosy elektryzują się najczęściej, gdy zdejmujemy czapkę lub ściągamy przez głowę sweter wykonany z włókna sztucznego, takiego jak np. akryl lub poliester. Zjawisko nasila także używanie plastikowych akcesoriów do czesania włosów, w szczególności szczotek i grzebieni.
Ponadto bardzo istotną informacją jest to, że zjawisko elektryzowania się włosów częściej dopada posiadaczki lub posiadaczy włosów suchych i zniszczonych. I tu właśnie jest największe pole do popisu w kwestii poszukiwania sposobu na elektryzujące się włosy.
Co zrobić na elektryzujące się włosy?
Poszukiwania skutecznej sposobu na elektryzujące się włosy, najlepiej zacząć od specjalistycznych środków. Spraye ułatwiające rozczesywanie, specjalne antystatyczne środki lub po prostu lakier do włosów, pomogą od razu. W dłuższej perspektywie należy jednak o włosy po prostu zadbać. Jeśli chcesz na stałe pozbyć się problemu elektryzujących się włosów to:
- Zadbaj o ich odpowiednie nawilżenie, poprzez stosowanie odpowiednich odżywek, masek oraz mgiełek. Suche włosy uwielbiają tworzyć latającą aureolę, dlatego warto jest je nawilżać przy pomocy odpowiednich preparatów.
- Myj włosy łagodnym szamponem, ponieważ silne detergenty lubią przesuszać włosy. Pamiętaj, że na koniec mycia warto jest domknąć łuski włosa przy pomocy chłodnej wody, a także płukanki, np. z octu malinowego.
- Zrezygnuj z plastikowych szczotek i grzebieni. Stosuj szczotkę z dodatkiem naturalnego włosia, która nie tylko sprawi, że włosy nie będą się nadmiernie elektryzować, ale pomoże je rozczesywać bez uszkodzeń.
- Pomyśl o olejowaniu, ponieważ ten sposób pielęgnacji włosów dociąża je, a tak odżywionym kosmykom znacznie trudniej jest latać w powietrzu wokół twarzy.
- Zadbaj o to, aby nie przesiadywać w zbyt suchych pomieszczeniach. Za włączenie nawilżacza powietrza będą wdzięczne nie tylko włosy, ale i skóra, a także płuca.
- Używaj suszarki z jonizacją powietrza. Ta funkcja w suszarce sprawia, że w trakcie jej używania wytwarzane są ujemne ładunki, które przywracają odpowiedni balans na włosach.
- Susz włosy chłodnym strumieniem powietrza – nawet jeśli nie masz suszarki z jonizacją, możesz unikać przegrzewania włosów.
- Pomocne będą także środki termoochronne, które przeważnie mają działanie antystatyczne, np. Perfect Rephair od Amazon Flowers (ma nie tylko filtr, który chroni przed promieniowaniem UV oraz wysoką temperaturą, ale i właściwości regenerujące włosy).
- Unikaj poliestrowych i akrylowych swetrów, szalików i czapek. Postaw na naturalne tkaniny.
- Jeśli masz nagłą potrzebę poradzenia sobie z elektryzującymi się włosami, zastosuj lakier do włosów, nawet jeśli nie masz potrzeby utrwalenia fryzury. Jeśli nie masz go pod ręką, po prostu zwilż dłonie wodą i delikatnie przejedź nimi po włosach, które powinny nieco się uspokoić.
Jak z elektryzowaniem włosów radzą sobie profesjonaliści?
Botoks, nanoplastia, keratynowe prostowanie – to sposoby na pozbycie się problemu elektryzujących się włosów u fryzjera. Każdy z tych zabiegów ma nieco inne działanie, jednak co do zasady ich nadrzędną zaletą jest dogłębne odżywienie włosów. Silne działanie na wnętrze włosa, bez względu na to, czy ma ono jedynie odżywić włosy i nadać im blasku, czy przy okazji ujarzmić loki lub fale, dodatkowo będzie dociążało nasze włosy w zdrowy sposób. Efektem ubocznym takich zabiegów jest bardzo dobre nawilżenie włosów, co w naturalny sposób będzie sprawiało, że problem z elektryzowaniem znacznie się zmniejszy lub całkowicie zniknie. Warto jednak wiedzieć, że takie zabiegi nie zawsze można przeprowadzić, bo jednym z kryteriów jest odpowiednia kondycja włosów. Bardzo zniszczone kosmyki nie nadają się do tego typu odżywiania, więc zanim wybierzemy się na profesjonalny zabieg, będzie nas czekała systematyczna regeneracja w domowym zaciszu, którą należy przeprowadzić stosując odpowiednie maski i odżywki, a także dbając o odpowiednie pH włosów, tak aby ich łuski się podomykały. Najprawdopodobniej już samo zadbanie o pasma w ten sposób wyeliminuje problem z elektryzującymi się włosami, jednak nadal warto jest wybrać się do fryzjera i zadbać o kondycję włosów w profesjonalny sposób.
Napisz komentarz