Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wyróżnia się kilka rodzajów włosów m.in. słowiańskie, afroamerykańskie, mieszane, tłuste, a także suche. Ich klasyfikacja ma duże znaczenie w doborze odpowiedniej pielęgnacji i częstotliwości mycia. To, jakiego szamponu, maski lub odżywki powinnaś używać, zależy od rodzaju, budowy i struktury Twoich włosów. Jak prawidłowo określić rodzaj włosów?
Rodzaje włosów
Warto poznać rodzaje włosów, aby wiedzieć, jak je odpowiednio pielęgnować. Każdy z nas posiada inne włosy różniące się od siebie grubością, rozciągliwością, zdolnością sorpcyjną, higroskopijnością, a także wytrzymałością na łamanie. Te właściwości wynikają z ich budowy i struktury. To właśnie na tej podstawie wyróżnia się rodzaje włosów:
- Włosy suche – w przypadku tego rodzaju włosów problem może stanowić niewystarczająca ilość łoju. W takich sytuacjach wokół włosa nie występuje otoczka tłuszczowa, co powoduje rozchylanie się łusek. W wyniku tego dochodzi do utraty ich wilgotności. Włos staje się suchy i traci blask. Ten rodzaj włosów szczególnie narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Osoby z suchymi włosami często borykają się z problemem rozdwojonych końcówek, a także elektryzowaniem się pasm.
- Włosy przetłuszczające się – u osób z włosami przetłuszczającymi się dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe skóry. Problem ten może wynikać m.in. z zaburzeń hormonalnych, stresu, nieodpowiedniej diety, nadmiernego pocenia się lub nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy i włosów.
- Włosy mieszane – cechą charakterystyczną włosów mieszanych jest to, że są one tłuste u nasady, a suche na końcach. Przy skórze głowy są one posklejane i nadmiernie obciążone, natomiast ich końce są suche i podatne na kruszenie.
- Włosy normalne – są sprężyste i błyszczące. Wyglądają niezwykle zdrowo i są gładkie w dotyku. Nawet w przypadku wilgotnego powietrza się nie puszą. W przypadku włosów normalnych ich łuski ściśle do siebie przylegają, dlatego włos nie traci wilgoci, dzięki czemu jest on odporny na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych.
- Włosy cienkie – ten rodzaj włosów jest miękki dotyku, jednak pozbawiony sprężystości. U osób posiadających włosy cienkie często występuje problem ich nadmiernego wypadania, rozdwojenia końcówek, a także łamliwości. Włosy cienkie bardzo trudno ułożyć. W żaden sposób nie można zwiększyć średnicy włosa.
Klasyfikacja włosów ze względu na pochodzenie
Włosy dzieli się również ze względu na pochodzenie, gdyż miejsce zamieszkania ma ogromny wpływ na ich kondycję i wygląd. Wyróżnia się kilka rodzajów włosów:
- włosy słowiańskie – mają jasny kolor i są łatwe w układaniu
- włosy europejskie – to najbardziej różnorodne włosy wśród wszystkich rodzajów
- włosy indyjskie – są niezwykle delikatne, jednak są grube i mocne
- włosy azjatyckie – mają ciemny kolor, są proste i zazwyczaj grube
- włosy afroamerykańskie – ich cechą charakterystyczną jest mocny skręt, ciemny kolor i grubość.
Podział włosów ze względu na porowatość
Stopień rozchylania łusek włosa określany jest jako ich porowatość. Jest to kolejny element będący kryterium do klasyfikacji włosów. Określenie porowatości ma duży wpływ na prawidłową pielęgnację.
- Włosy niskoporowate – ich łuski ściśle do siebie przylegają i są zamknięte. Są to włosy o zdrowej kondycji i ładnym wyglądzie.
- Włosy średnioporowate – w przypadku tych włosów ich łuski są ułożone regularnie, jednak w niewielkim stopniu odstają od kory.
- Włosy wysokoporowate – łuski są ułożone w nieregularny sposób, a ponadto znacząco odstają od kory włosa.
Typy skrętu włosów
Oprócz powyższej klasyfikacji wyróżnia się również typy skrętu włosów, od których w dużej mierze zależy ich pielęgnacja.
W latach 90. XX w. Andre Walker, amerykański stylista fryzur, stworzył klasyfikację uwzględniającą typ skrętu włosów, do której zaliczają się wszystkie włosy – zupełnie proste, ale też po mocno skręcone. Nadał im poszczególne oznaczenia. Andre Walker wyróżnił cztery główne rodzaje włosów; proste, falowane, kręcone, a także afro.
Włosy kręcone mają również swoją klasyfikację, która została odpowiednio oznaczona. Andre Walker określił ten podział cyframi od 1 do 4, natomiast typy włosów wchodzące w skład w tych kategoriach zostały oznaczone literami alfabetu.
Wyróżnia się następujące rodzaje skrętu włosów:
Typ 1 – włosy proste
1A – włosy błyszczące, miękkie o delikatnej strukturze, mające tendencję do przetłuszczania. Podatne na obciążenia.
1B – to włosy, które są gęste i grube o dużej objętości.
1C – włosy grube i gęste, które odporne na skręt.
Typ 2 – włosy lekko falowane, jednak bez skrętu
2A – włosy podatne na naturalne skręcanie w kształcie litery „S”. Od połowy długości kosmyki ulegają falowaniu, a ich końcówki są podkręcone.
2B – to włosy, które mają nieco mocniejszy skręt w kształt litery S. Mają tendencję do puszenia.
2C – włosy częściowo falowane, a częściowo kręcone, trudne do ułożenia.
Typ 3 włosy falowane, kręcone, loki mające kształt litery S
3A – to pełne blasku loki o dużej gęstości, podatne na stylizację.
3B – włosy o skręcie przypominającym spiralki, mogą być trudne do układania.
3C – włosy cieńsze niż wyżej wymienione podgrupy, mające mocny skręt.
Typ 4 – włosy o mocnym skręcie, spirale, afro
4A – to cienkie i delikatne sprężynki podatne na łamanie.
4B – włosy, które swoim kształtem przypominają literę Z, są delikatne i powyginane.
4C – ten typ włosów jest mocno zawinięty i trudny do ułożenia.
Typy włosów mają duże znaczenie w odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy są one proste, falowane lub kręcone należy stosować konkretne preparaty, jak i zabiegi pozwalające na utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji.
Napisz komentarz