Stworzenie pięknego koloru blond wymaga praktycznie zawsze użycia rozjaśniacza. Jego zastosowanie powinno zrodzić przynajmniej kilka pytań, ponieważ jest to dość mocna ingerencja w strukturę włosa. Warto jest się do takiej zmiany odpowiednio przygotować i dobrze ją przeprowadzić. Nie należy jednak się jej bać, bo przy odpowiednim podejściu można mieć piękny odcień blondu, który będzie wyglądał także zdrowo i lśniąco.
Co to jest rozjaśnianie?
Dobre zrozumienie tego, na czym polega rozjaśnianie, pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z włosami. Warto jest zapamiętać, że w przeciwieństwie do nakładania innych środków koloryzujących, takich jak np. farba, rozjaśniacz ma na celu zniszczenie naturalnego pigmentu włosa. Zabieg ten polega na uchyleniu łuski włosa i zniszczeniu dotychczasowego pigmentu. Właśnie dlatego trudno jest przewidzieć finalny efekt rozjaśniania na włosach wcześniej farbowanych na ciemne kolory.
Jak rozjaśniać włosy?
Uzyskanie wymarzonego koloru włosów powinno odbywać się stopniowo. Rzadko kiedy idealny blond uzyskuje się przy jednokrotnym użyciu rozjaśniacza – najczęściej dzieje się tak jedynie w przypadku rozjaśniania ciemniejszych odcieni blondu. W przypadku włosów ciemniejszych, w tym farbowanych, konieczne może być kilka użyć rozjaśniacza. Jeśli więc zastanawiasz się, czy można dwa razy rozjaśniać włosy, odpowiedź brzmi – tak. Trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować.
Przede wszystkim – przed jakimkolwiek zabiegiem rozjaśniania włosów trzeba zadbać o to, aby były one w odpowiedniej kondycji. Jeśli włosy kruszą się i są słabe, warto zafundować im kurację odbudowującą, w postaci np. stosowania profesjonalnych odżywek do włosów z aminoproteinami. Pamiętajmy, że włosy po rozjaśnianiu, po prostu ze względu na specyfikę tego zabiegu, mogą być nadwyrężone. Jeśli ich stan na to pozwoli, możemy wtedy zastosować nanoplastię lub botoks na włosy, jednak jeśli kompletnie zniszczymy strukturę nieprawidłowym rozjaśnianiem to nawet najbardziej zaawansowana kuracja nie pomoże.
Jak często można rozjaśniać włosy?
Pamiętajmy, że włosy bardzo często trzeba rozjaśniać etapami, między którymi należy zachować należyte odstępy. Często pojawiające się pytanie brzmi – co ile rozjaśniać włosy? Odpowiedź może być nieco rozczarowująca, ponieważ przerwa powinna wynosić przynajmniej 3 tygodnie. Oznacza to, że nie ma możliwości przejścia z kruczoczarnego odcienia włosów na jasny blond za jednym podejściem. Niektóre salony proponują co prawda zabiegi jednodniowe, np. 8-godzinne, jednak należy pamiętać, że nie będą one przebiegały nigdy bez szwanku dla włosów.
W kwestii odrostów przeważnie wystarcza pojedyncze rozjaśnianie. Można je przeprowadzić także po minimum 3 tygodniach, zastrzeżeniem, aby nie farbować całości włosów, a jedynie ciemne odrosty. Odpowiadając więc na pytanie, po jakim czasie można znowu rozjaśnić włosy – należy robić to przynajmniej 3 tygodnie po pierwszym zabiegu.
Warto wiedzieć, że jeśli nie satysfakcjonuje nas do końca efekt kolorystyczny, to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tonera, a nie kolejnej porcji rozjaśniacza. Jeśli włosy mają żółtawy odcień, można nadać im srebrne lub fioletowe tony, które ochłodzą kolor włosów, są w stanie delikatnie go wyrównać i wizualnie sprawią, że blond jest jaśniejszy.
Bezpieczne rozjaśnianie włosów
Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem, który może je znacznie osłabić i zniszczyć. W szczególności na tego typu ryzyko narażone są osoby, które chcą przeprowadzić spektakularną metamorfozę w warunkach domowych. Niestety – bardzo duże zmiany całego koloru włosów mogą je zniszczyć. Profesjonaliści pilnują w takim wypadku procesu rozjaśniania z aptekarską dokładnością, czego sami możemy zwyczajnie nie być w stanie dopilnować. Mogą także zaplanować późniejsze zabiegi mające na celu poprawę kondycji włosów – np. nanoplastię lub botox. Naszym zdaniem włosów w domowych warunkach absolutnie nie należy rozjaśniać, w tym zakresie należy bezwzględnie się udać do profesjonalisty. Jeśli chcemy przekonać się o jego doświadczeniu, warto jest zapytać o prognozowaną kondycję włosów po zabiegu i proponowany cykl, który ma je przywrócić do dobrego wyglądu. W szczególności jest to ważne w przypadku włosów długich, których odrastanie po zbyt inwazyjnym rozjaśnianiu może potrwać latami.
Wykwalifikowany fryzjer może zaproponować nam kilka rozwiązań – m.in. zamianę rozjaśniania całych włosów na refleksy, nieco mniejszą różnicę w kolorach lub późniejszą odbudowę.
Bardzo ważne jest także to, w jaki sposób same będziemy traktowały nasze rozjaśnione włosy. Codzienne kręcenie gorącą lokówką lub prostowanie, czy intensywna stylizacja z usztywnieniem mogą doprowadzić do wysuszenia włosów, które mogą zacząć się nienaturalnie puszyć, a w ekstremalnych przypadkach nawet kruszyć. Lepiej jest traktować włosy łagodnie, pomóc im kosmetykami naszpikowanymi dobroczynnymi substancjami, a także stylizować je tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Pomocne może być także unikanie ostrych gumek i luźne wiązanie w przypadku długich włosów.
Napisz komentarz