Jaki jest rodzaj Twoich włosów? W jaki sposób można określić ich porowatość? Co w ogóle oznacza określenie – porowatości włosa? Są to pytania, które bez wątpienia przyjdą nam do głowy, gdy usłyszymy słysząc określenie włosy wysokoporowate.
Obserwując włos przez mikroskop, zauważymy, że ma on wygląd podobny do szyszki. Pokryty jest licznymi łuskami, które odchylają się w większym lub mniejszym stopniu. To właśnie odchylenie łusek włosa określa, czy mamy problem z porowatością, która dzielona jest na niską, średnią lub wysoką. Niskoporowate włosy to te, których łuski gładko przylegają do pnia włosa. Natomiast wysokoporowate włosy mają znacznie rozchylone i odstające od pnia łuski. Taki rodzaj włosów potrzebuje szczególnej i przemyślanej pielęgnacji.
Pomimo że włosy z odchylonymi łuskami są bardziej suche, szorstkie, matowe i podatniejsze na zniszczenia, odpowiednie kuracje i dbałość o szczegóły związane z pielęgnacją, znacząco poprawią ich wygląd i kondycję.
Czynniki, które wpływają na porowatość włosów
Porowatość włosów zależy od bardzo wielu zmiennych. Jednym z czynników mających na nią wpływ są geny. Nasze włosy mogą być bardziej porowate niż innych i będzie to uwarunkowane genetycznie. Jest to dość popularny czynnik, ale nie najczęściej występujący. Innymi są temperatura, wilgotność powietrza, dieta, źle dobrane kosmetyki oraz nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Nieodpowiednie szampony, czy odżywki mogą sprawić, że łuski włosa będą znacząco się rozchylać. Podobnie jest z farbowaniem, rozjaśnianiem, trwałą ondulacją, czy stylizacją na gorąco. To wszystko prowadzi do degradacji struktury pnia włosa, co w konsekwencji sprawia, że włosy niszczeją, stają się suche, szorstkie, kruche i matowe. Ich witalność słabnie, a wygląd nie zachwyca.
Osoby posiadające wysokoporowate włosy, często skarżą się na utrudnione rozczesywanie, które spowodowane jest szybszym plątaniem kosmyków. Dodatkowym problemem przy takim rodzaju włosów będzie nadmierne puszenie i elektryzowanie. Aby temu wszystkiemu zaradzić, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację i przemyśleć naszą dietę, tak aby zapewnić włosom jak najwięcej składników odżywczych, witamin oraz odpowiedni poziom pH. Sposób, w jaki będziemy pielęgnować nasze włosy, musi być dostosowany do stopnia porowatości. Wpłynie to odpowiednio na ich kondycję, zdrowie oraz blask.
Włosy wysokoporowate – pielęgnacja
Skoro już wiemy, że nasze włosy mają zbytnio rozchylone łuski, musimy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Ze względu na to, że są to włosy bardzo wrażliwe i w znacznym stopniu narażone na negatywne czynniki zewnętrzne, dokładnie dostosowana rutyna pielęgnacyjna, wyjdzie im na dobre i poprawi ich kondycję.
W pierwszej kolejności musimy zacząć szczegółowo czytać składy kosmetyków, jakich używamy. Potrzebujemy delikatnych szamponów i odżywek, które dogłębnie odżywią i nawilżą nasze włosy. Musimy również pamiętać, że włosy lubią niski poziom pH, ponieważ naturalny przedział odczynu skóry głowy wynosi między 4,6 pH, a 5,7 pH. Szampony do włosów wysokoporowatych z niewielkim poziomem pH będą odpowiednie.
Jak już zadbamy o dostarczenie dużej dawki składników odżywczych i witamin pamiętajmy, aby doprowadzić do jak najbardziej możliwego domknięcia łusek włosów. Pomogą nam w tym kuracje zakwaszające, takie jak płukanki lub użycie odpowiednio kwaśnych odżywek, lub masek. Jeśli tego nie zrobimy, składniki odżywcze, które dostarczyliśmy do głębszej struktury włosa, równie szybko z niej uciekną. Dlatego tak ważne jest zakwaszanie włosów wysokoporowatych oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja.
Plan pielęgnacji włosów wysokoporowatych
Jak już wiemy, szczególna pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest ogromnie ważna, aby poprawić ich wygląd i witalność. Nawet bardzo zniszczone, suche, łamliwe, szorstkie i matowe włosy, mogą stać się lśniące, zdrowe i piękne. Warto zadbać o konkretny plan w ich pielęgnacji i sumiennie go stosować.
- W pierwszej kolejności zacznijmy od intensywnego oczyszczenia skóry głowy i włosów. Stosując odpowiednie środki fryzjerskie, możemy idealnie pozbyć się zanieczyszczeń i poprawić krążenie skóry głowy. Takie mycie wystarczy raz na tydzień lub dwa. Nie możemy z tym przesadzać, bo włosy mogą się niepotrzebnie zniszczyć tak intensywną kuracją.
- Po drugie, zadbajmy o ich odpowiednie odżywienie i dostarczenie dużej dawki witamin, protein i keratyny. Dodatkowo intensywne nawilżenie i włosy stają się widocznie zdrowsze i piękniejsze.
- Po tak intensywnym odżywieniu i nawilżeniu musimy pamiętać o zakwaszeniu włosów, aby łuski włosów jak najbardziej się domknęły. Wtedy cała kuracja pełnowartościowa kuracja z punktu 2-giego będzie miała sens.
- Codzienne stosowanie odpowiednich szamponów i odżywek jest czymś koniecznym przy wysokoporowatych włosach. Szczególnie po intensywnych zabiegach fryzjerskich takich jak farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja czy stylizacja na gorąco. Po takich działaniach warto silniej zakwasić włosy dodatkowymi płukankami, aby ich odczyn powrócił do naturalnego poziomu pH.
- Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi również nie zaszkodzi. Wszelkie odżywki, maski, olejki, a nawet szampony pomogą nam codziennym zabezpieczeniu wrażliwych, wysokoporowatych włosów.
Pamiętajmy, że nawet bardzo wrażliwe i zniszczone włosy, mogą stać się zdrowe i lśniące, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.
Napisz komentarz